Holandsko – Země tulipánů, větrných mlýnů, dřeváků, kol a marihuany

Holandsko – země s okny až k zemi bez záclon a žaluzií, země kde je více kol než odpadu, země s poli plnými tulipánů a hyacintů, země větrných mlýnů, dřeváků, sýrů a legální marihuanou. Takhle nějak bych Nizozemsko shrnula ve zkratce. Jaká jsem navštívila místa a jaké ve mně zanechala dojmy?

Keukenhof – Zahrada plná květin

Do téhle zemičky jsem se už dlouho chtěla podívat a podle počtu turistů tam, jsem rozhodně nebyla jediná. Naše první cesty v Holandsku vedly do krásné zahrady Keukenhof, která byla akorát v plném květu. Půlka dubna tedy byla naprosto ideálním časem, pro její návštěvu. Pokud byste čekali jen tulipány, tak byste se dost pletli. Keukenhof je totiž plný mnoha druhů květin! Záhony byly kromě tisíců druhů tulipánů plné narsicek, hyacintů a dalších rozkvetlých a voňavých květin. Nic moc pro velké alergiky!

Tohle místo rozhodně stojí za to navštívit a pokud pojedete někdy do Holandska, určitě ji nevynechejte! Musíte ale přijet v období dubna a května, kdy vše kvete. Jinak je to vlastně a nic. A právě to je i důvod, proč zde bylo tak narváno! Všichni návštěvníci se musejí vměstnat do 2 nebo maximálně do 3 měsíců.

Do zahrady jsme dorazili hned ráno na otevíračku a tak byla ještě poměrně prázdná. Na parkovišti jsme byli mezi prvními. Do hodiny se ale zaplnilo naprosto celé! Nejen, že byla překrásně udělaná celá zahrada a neustále se objevovalo něco nového k vidění – auto veteráni a v nich zasázené narcisky, rozkvetlé sakury, větrný mlýn, vodní kanály s loďkami, různé květinové atrakce… bylo toho zkrátka hodně a myslím si, že jsme ani nestihli vidět vše.

Nejkrásnější byly velké pavilony, kdy v každém bylo k vidění něco jiného. První, na který jsme narazili, byl plný růží! Úplné království květin! Znáte ty filmy, kdy v obřím květinářství vybírají kytice a výzdobu na svatbu a mají tam miliony druhů květin? Tak tohle bylo ještě lepší, větší a s milionem druhů růží! Prostě dokonalost!

Navíc tu byla spousta dekorací, u kterých jste se mohli vyfotit. Tu houpačka, tam svatební hostina, kousek vedle zase hrad, srdce vytvořené celé z růží a mnoho dalšího. Tu nádheru byste mohli obdivovat celý den! Nejzajímavější tady pro mne byly růže, kde byl každý okvětní lístek jinak barevný. Jasně, že je to vytvořené uměle, ale bylo to opravdu zajímavé a originální. Říkala jsem si, kde všechny ty čerstvě nařezané růže pořád berou! Žádné nebyly zvadlé!

V dalších pavilonech byly zase k vidění amarilisy, orchideje, tulipány a další. V žádném nechyběla řada zajímavostí a dekorací, u kterých se lidé s oblibou fotili. Například Zeď s obřím nápisem LOVE is all you need nebo srdce celé z orchidejí.

Skanzen Zaanse Schans

Dalším místem, které jsme v Holandsku navštívili, bylo Zaanse Schans – restaurovaná historická vesnice – skanzen obytných a hospodářských staveb v oblasti Severní Holandsko. Jakmile tu vystoupíte z autobusu, ucítíte vůni připálené čokolády. Blízko je totiž továrna na čokoládu, která je vážně moooc dobrá. Můžete jí ve skanzenu ochutnat, stejně jako sýr, a následně si koupit. Koupila jsem bílou s malinama a mléčnou se slaným karamelem – obě naprosto vynikající!

Tenhle holandský venkov byl moc pěkný! Až na to obrovské množství turistů. Dokonce jsme tu potkali některé stejné, jako v Keukenhofu. Zdá se, že všichni obrážejí ta samá místa! Zaanse Schans jsme se kromě obchůdku se sýry a čokoládou podívali do výrobny dřeváků, kde se daly zakoupit suvenýry. Radím vám, pokud byste do Holadska jeli, nekupovat nic v Keukenhofu. Všechno tam bylo předražené, několikanásobně dražší než v Zaanse Schans nebo v Amsterdamu. Nejlevnější koupě všech suvenýrů byly v Amsterdamu na plovoucích trzích.

Amsterdam

A nakonec Amsterdam! nejpřelidněnější město, v jakém jsme kdy měla. Lepší se pohybovat v malých uličkách dál od centra, než v centru města. Pozor si dávejte, aby vás nepřejelo kolo, až sem někdy pojedete. Cyklisté tu jsou pány a chodci je nezajímají. Většina lidí, co tu žijí, má prý po městě přibližně čtyři kola. Těch je tu opravdu hodně! Víc než odpadu. Místa, kde je hodně kol, trochu vypadají, jakoby tam byl bordel – a to doslova!

Aut v Amsterdamu potkáte jen málo, nejsou tam parkoviště. Teda vlastně jsou, i několikapatrová, ale na kola! V tramvajích tu jezdí poměrně málo lidí. I to je důvod, proč jsou zřejmě  ulice tak přeplněné. Mnoho místních a tisíce turistů.

Na každém koutě byla cítit marihuana a mnoho lidí se za bílého dne chovalo, jakoby byli zkouření nebo napití. Za celý den jsme potkali několik dívčích rozluček se svobodou – dost odvázaných.

Nebýt tu ale tolik lidí a tolik lidí pod vlivem, byl by Amsterdam vlastně fajn. zajímavá architektura, jiná než u nás, neokoukaná. A co tu musí být fajn, je život v hausbótech! Některé vypadaly uvnitř vážně luxusně. Jinak ale toho v Amsterdamu vlastně moc zajímavého k vidění není. Jeden den v tomto městě mi bohatě stačil.

Největší zážitek ve mně zanechala hodinová plavba lodí po místních kanálech. Vidět vše z vody bylo moc fajn. Pokud někdy do Amsterdamu pojedete, rozhodně stojí za to si za vyhlídkovou jízdu zaplatit. uvidíte toho víc, než při prodírání se přeplněnými uličkami plnými lidí.

10 Replies to “Holandsko – Země tulipánů, větrných mlýnů, dřeváků, kol a marihuany

 1. V Holandsku jsem nikdy nebyla. Ale teda… Musím říct, že má chuť navštívit tuhle zemi každým takovým článkem roste. 🙂
  Huliči pro mě nejsou takovou překážkou. Dokážu to tak krásné zemi odpustit.

  1. nějaký venkov a další města bych také navštívila ráda. Dost věcí mě nadchlo. jen ten Amster mě trošku zklamal. Po půl dni už jsem totiž ani moc nevěděla, co tam dělat 😀 taky je to ale daný tim, že byla dost zima, ačkoliv to bylo na konci dubna.

 2. Tak v tom království květin bych strávila spoustu času, to by byl pro mě ráj! Tulipány jsou pro Nizozemsko takovou klasikou, já navštívila jen Amsterdam, ale zato dvakrát. Hrozně se mi líbila denní atmosféra města, ale ti huliči trávy mě taky odrazovali stejně jako prostitutky ve výlohách. Holt jsem asi ta „upjatá“, ale mě se to prostě nelíbí a nemám ráda, když někdo trávu a alkohol bere jako jedinou zábavu a kdo to nevyhledává, tak se hned „neumí bavit“. 😀

  Rosa Nera

  1. Děkuji. Popravdě, od té doby, co jsem tam byla před měsícem, pořád vidím fotky od známých, že tam byli nebo jedou 😀 letos je Amster nějak populární

 3. Zkouteni a opili? Ne! Jen si umi uzivat zivota a smat se (a nestydi se za to), coz Cesi neumi. Ziju tu pul roku. Je to rozdil, ale tvrdit, ze jsou zkoureny, je velice slabomyslny. Ano, marihuana je tu citit prakticky vsude. Ale vetsina lidi co potkas jsou jen stastni a slusni. A ty se umis odvazat a odpocinout nevo ses jen dalsi upjata slepice?
  Navic maj dobry vyplaty, ktery jim vse pokryji a nemusi se stresovat jak Cesi. Proste jina (vetsinou i mnohem lepsi) mentalita. Opilce a fetaky potkas vic v CR nez v NL 😀

  1. Tak pokud je z někoho cítit tráva a je na něm vidět, že hulil, tak pardon… jen má asi mariánovej parfém a rozkapaný oči od očního 😀 Já jsem tip člověka, co se umí dovázat i bez alkoholu a pak se mě někdo ptá, zda jsem něco pila… ale lidi, co kouřili trávu opravdu poznám. navíc ten smrad nemam fakt ráda 😀 happy lidi bez trávy a alkoholu jsem tu taky potkala… ale dokonce jsem za bílého dne potkala i skupinky lidí zevlících na náměstí s lahví v ruce a pořvávající na lidi 😀 … ale chápu, že máš problém, když někdo napíše svůj negativní názor na město, kde žiješ. Jinak tu nemluvím o Nizozemsku, co se týče trávy a jistého chování, ale o Amsterdamu.
   Každopádně dle tvého okamžitého útočení a nadávek je vidět, že ty jsi ten tip Čecha, o kterých tu píšeš. 😀 Hned urážky 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *