Drážďany nejsou jen nákupy v Primarku! Opusťte nákupní centrum a jděte vstříc historii

Drážďany, to je zemské hlavní město Svobodného státu Sasko, kam jezdí většina Čechů hlavně nakupovat. Jen vlezete do Primarku, všude slyšíte češtinu. Ve městě už je to ale trochu jinak. Jakoby Češi vymetali jen obchoďák, především jeden třípatrový krám, a na zbytek města úplně zanevřeli. My ale rozhodně ne!

V Drážďanech jsem byla naposledy na základní škole. Pamatuju si, že byla šílená kosa a my jsme obcházeli galerie, vánoční trhy a Zwinger. Potom jsme byla v Drážďanech ještě několikrát, vždycky mě tam svezl brácha, který bydlí v České Lípě a má to coby kamenem dohodil. No, možná by musel hodit trochu vícekrát, ale zkrátka – blízko! To jsme ale byli přesně takoví, jako většina Čechů – do obchoďáku a zpátky. Navíc jsme vždy jeli dost pozdě a po nákupech už byla zima.

Tentokrát jsem se rozhodla Drážďany si trochu víc užít. Jasně, lhala bych, kdybych neměla v plánu se zastavit i v Primarku, ale rozhodně jsem tomu nechtěla věnovat většinu času strávenou v tomto městě plném architektonicky překrásných staveb.  Takže naše návštěva Primarku trvala cca od 11 hodin dopoledne do přibližně 2 hodin odpoledne. Pak už jsme se do obchoďáku vraceli jen do auta. Měli jsme tu totiž auto. Parkovné tu stojí 7 euro na den, což se vyplatí. Kór, když jsme se o něj dělili ve čtyřech.

Zwinger

Drážďany jsou plné památek a ty nejkrásnější jsou jen kousek od obchodního centra Galerie. Pěšky jste tam za 5 minut. O památky jde vlastně z půlky, jelikož byly Drážďany vybombardovány a mnoho budov bylo po válce znovu postaveno nebo hodně rekonstruováno. Největším skvostem Drážďan je Zwinger.

Jde o systém barokních staveb, postavených kolem dokola. Procházet se můžete uvnitř dvora nebo kolem dokola nahoře. Dnes slouží Zwinger jako muzeum. My jsme zůstali venku a na „hradbách“, kde je vstup zdarma. V galeriích jsme byla kdysi na základce. Sice si pamatuji, že byly krásné, ale my jsme měli na polovinu října opravdu krásné počasí, 25 °C.

Divadelní náměstí a spousta historických budov

Hned vedle Zwingeru pokračuje historické centrum dál. Vyjdete ven a uvidíte Divadelní náměstí s operní scénou Semperoper. Uprostřed náměstí stojí kůň, který nám Čechům může připomenout sochu Sv. Václava na koni na Václavském náměstí v Praze. Hned naproti je barokní katolická katedrála Nejsvětější Trojice (Hofkirche) – největší chrámová stavba v Sasku.

My jsme si udělali procházku dál po městě podél Labe mezi historickými stavbami. Šli jsme například kolem Vysoké školy výtvarného umění, Umělecké haly v Lipsiově, Uměleckého fóra Oktogon, kostela Panny Marie a několika muzeí. Drážďany jsou také plné zajímavých zapadlých uliček nebo kavárniček.

Výhled z nebes – SkyscraperCity

Novinkou v Drážďanech pro mne byl SkyscraperCity – tedy jakýsi vyhlídkový talíř, který stál hned vedle Zwingeru. Mohli jste se tedy na historické centrum Drážďan podívat pěkně z vrchu! Cena sice osm euro, fronta asi tak hodinová, a celá vyhlídka asi tak pětiminutová s tím, že se celý talíř otočil dokola asi jen čtyřikrát, ale i tak to stálo za to! Já miluju výhledy a do teď třeba lituju, že jsem si nevystála frontu na věž v Benátkách. Sice tam tehdy byla mlha, ale i tak! Takže jsem ráda, že jsem šla. Vidět vše z ptačí perspektivy, je vždy kouzelné! Navíc bylo teplo, takže to čekání ve frontě mi ani nevadilo, prokecali jsme ho! Za odměnu jsme si pak dole ještě koupili palačinku s nutelou! 😀

3 Replies to “Drážďany nejsou jen nákupy v Primarku! Opusťte nákupní centrum a jděte vstříc historii

  1. Krásne zábery, roztomilá autorka. 🙂 Ono asi to bude tou dnešnou dobou, že obchoďák je plný a mesto prázdne. Alebo tým, že ľuďom stačí vidieť mesto raz a v obchoďáku je vždy nová zľava 😛 Bolo by zaujímavé vidieť štatistiku o tom, koľko ľudí si Drážďany aj reálne pozrelo 🙂

    1. Tak to jsem ráda, že se někdo alespoň inspiroval. Právě, každý z Čech tam jezdí jen na nákupy, přitom je tam toho tolik k vidění. Tohle je jen střípek toho, co v Drážďanech je.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *