Hanami 2019 v Praze – Piknikovat pod sakurami nemusí jen Japonci

Ve čtvrtek 25. dubna jsme se s Terezkou (@lifestylebirdie) vydaly do dejvického kampusu na Hanami. O co jde?

Co je to hanami? 

Japonské slovo Hanami znamená „dívání se na květy“. V Japonsku je zvykem užívat si přechodné krásy jara, než vše odkvete. Japonci pozorují hlavně kvetoucí stromy – sakury.

Lidé se v tomto období setkávají pod kvetoucími třešněmi, baví se a jedí. 🙂 Jde o jakési hromadné pikniky. Často se toto veselí odehrává i večer za tmy. Pro to mají Japonci speciální termín yozakura, česky „noční sakura“. Na stromech jsou pověšené lucerny, které přispívají ke kouzelné atmosféře.

Hanami v Praze

A protože před VŠCHT už 40 let roste alej sakur, začala se před lety tahle hezká tradice i tady. Nejen studenti, ale kdokoliv ze široké veřejnosti může přijít a užít si rozkvetlé růžové stromy. Během festivalu jsou venku stánky s občerstvením, pitím nebo cukrovou vatou. Jako specialita se podává například třešňové pivo nebo míchané drinky s příchutí sakury. Místa k sezení je habaděj – na trávě, na lavičkách nebo na sedačkách z palet. Nesmí chybět ani kulturní program. Letos to bylo například origami, moderní japonský tanec, sborový zpěv nebo orchestr VŠCHT.

Pokud ještě nemáte plány na konec dubna příští rok, rozhodně si do paměti zapiště Hanami 2020. Není nad příjemně strávený den s přáteli, a co teprve pod rozkvetlými sakurami. My jsme si to rozhodně užily. Navíc vyšlo opravdu krásné počasí.

2 Replies to “Hanami 2019 v Praze – Piknikovat pod sakurami nemusí jen Japonci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *