Nejlepší způsoby, jak se zbavit nechtěného oblečení

Řídíte se heslem „nový rok, nové já“? Možná s příchodem roku 2020 přemýšlíte, co u sebe změnit a přišla vám na mysl výměna šatníku. Dešifrování toho, které položky ve vašem šatníku vám přinášejí radost a likvidace těch, které to nejsou, může být terapeutickou záležitostí.

Když se zbavíte hromady oblečení, které už dlouho polehává ve vašem šatníku a měsíce nebo dokonce roky jste jej neměly na sobě, můžete z toho mít vážně dobrý pocit. Navíc se vám uvolní místo ve skříni a bude vypadat třeba i mnohem uklizenější. Najít však nejlepší a zároveň udržitelný způsob, jak se zbavit oblečení, není úplně snadné.

Spousta kousků může být přitom ve velmi dobrém, dokonce mnohdy až výborném stavu. Přiznejme si, většina z nás najde ve skříni alespoň jeden kousek, který si s nadšením pořídila a pak ho nikdy nenosila nebo ho na sobě měla minimálně. Když jsou kousky ještě hezké a nositelné, je škoda je vyhodit. Nejlepší je, když může být vaše oblečení ještě někomu k užitku. Jak tedy na to?

Vinted

Vinted je sociální síť a online obchodní portál, který uživatelům poskytuje prostor pro prodej, nákup, výměnu či darování nejen oblečení a doplňků, ale i kosmetiky.  Na Vinted najdete spoustu potencionálních kupců, kterým by se mohly vaše nechtěné kousky hodit a líbit. Jednoduše oblečení nafoťte, nahrajte přes web nebo aplikaci a vyplňte informace o produktu jako jsou velikost, barva, stav daného kousku, značka nebo cena, za kterou byste rády oblečení prodaly. Zvolit můžete i možnost výměny nebo darování. Pak už stačí jen čekat, až se vám ozve zájemce.

Marketplace

Na Facebook Marketplace snadno prodáte i nakoupíte nové i použité věci nejen od firem, ale také od jednotlivých uživatelů. Podobně jako na Vinted vyplníte fotografie a popisek a čekáte, kdo se ozve. Bonusem je, že můžete zboží nasdílet i do různých bazárkových skupin, takže je větší šance, že si vašeho produktu někdo všimne.

Facebookové bazárky

Jak už bylo zmíněno výše, na Facebooku existuje spousta prodejních skupin. Pod názvem bazar nebo bazárek jich najdete spousty. Jsou buď obecné nebo rozdělené podle druhu zboží či podle města nebo dokonce městské části.

Vyměňte nebo darujte oblečení přátelům či příbuzným

Jeden z nejsnadnějších způsobů recyklace oblečení je darovat je někomu známému. A ještě tím někomu uděláte radost. Kamarádka, sestra nebo třeba sestřenice, která má podobnou postavu, nový kousek určitě ocení, pokud se jí bude líbit a bude zdarma. A třeba ho pak bude ráda často nosit.

 

Swap

Swap je akce, kde se mění oblečení, ale nejen to. Nejjednodušší způsob, jak najít swapy, je použít Google. Konají se v mnoha městech. Nejvíce je jich na jaře a v létě, ale nějaké se najdou i během chladnějšího období. Některé swapy vyžadují, abyste přinesly alespoň tři kusy nechtěného oblečení, některé ne. Nejlepší na tom je, že můžete klidně sama odejít s několika novými a hezkými kousky do šatníku, které unosíte víc než to, co jste přinesla.

Prodejní bazárky

V mnoha městech se konají také prodejní bazárky, kam můžete donést oblečení. Často je nutné si za nějaký symbolický poplatek koupit místo, na kterém své zboží vystavíte. Jsou ale i bazárky, které jsou zdarma. Někde musíte celý den být a čekat, až si zboží někdo koupí. Jinam můžete věci zkrátka donést, nechat je zde a jít si po svých. To se děje například na charitativních bazárcích. Vy sice z prodaných kousků nic nemáte, na druhou stranu jste přispěly na dobrou věc.

Další způsoby, jak recyklovat oblečení:

  • Textilní kontejnery
  • Darování do secondhandů (některé vám dokonce zboží mohou nacenit a nějakou korunu zaplatit, jiné zase výtěžky z prodeje pomáhají znevýhodněným, např Hvězdný bazar od České asociace paraplegiků)
  • Darujte jej někomu, kdo ho přešívá
  • Odneste do obchodu H&M a získejte slevovou poukázku na další nákup (firma jej následně recykluje nebo redistribuuje na secondhandový trh)
  • Prodejte ho na internetových bazárcích jako jsou např Bazoš, mimibazar, sbazar apod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *