Mehendi design aneb moje malování hennou – Co je henna? Kde ji koupit? Jak ji používat?

Co je henna a kde ji koupit?

Henna je pasta z rostliny, která roste v horském podnebí Asie. Hotovou pastu na malování můžete koupit v kornoutkové trubičce nebo si ji můžete sami namíchat. Já si kupuju už hotovou – buď z eaby nebo v Praze v indických obchodech. Vždy kupuji jen 100% přírodní – to znamená, že musí být hnědá nebo do červena. V žádném případě NE černá! Ta není přírodní, je v ní syntetické barvivo pfenylendiamin (více na konci článku) a můžete na ni mít alergickou reakci. Je chemicky upravená. A stejně tak bílá nebo jakákoliv jiná barva – to ani není henna!

Henna na vlasy

Tato rostlina obsahuje lawsone, pigment, který v kombinaci s proteiny způsobuje zbarvení. Kromě barvení má také mnoho blahodárných účinků a používá se například na vlasy. To, co prodávají v DM drogerii bych na vlasy nekupovala. Nevím, co vše v tom je, ale když jsme si tím zkoušela obarvit vlasy, do henny to mělo trochu daleko a vlastně to vůbec nebarvilo. Na barvení jsem používala vždy 100% přírodní hennu přímo z Indie. Koupíte ji zase v indických obchodech nebo na ebay. Je to vlastně jen prášek ze sušené rostliny, který smícháte s vodou. Směs nanesete na vlasy a necháte klidně hodinu nebo i celý den. Henna vlasy regeneruje a dodává jim živiny, takže čím déle, tím lépe. Já jsem si vlasy barvila několikrát dokola. Mám přírodní tmavě hnědou, takže na mých vlasech byly vidět spíše odlesky na světle či na slunci. Ale po více barveních se mi vlasy trochu dokonce zesvětlily. Menší odlesky můžete vidět na fotce. Na fotografiích, kde je větší světlo (více slunce či světlo od žárovky) mám vlasy hlavně na koncích světlejší do červena.

Mehendi design – malování hennou

V Indii se henna používá velice často, především pro zdobení rukou indických nevěst, ale maluje se s ní také na nohy a další části těla. Kromě Indie používají malování hennou ženy také v sousedních zemích – např. Bangladéš, Pákistán, Maledivy a Srí Lanka. Ženy malování hennou používají pro zvláštní příležitosti, jako jsou již zmiňovaná svatba, dále náboženské svátky a tradiční obřady.

Zdobení hennou se stalo po čase populární i na západě. Bylo tomu přibližně v 90. letech. Většinou se zde tomuto zdobení říká „tetování hennou“. Často je ale zaměňováno za malování již zmiňovanou černou barvou, po které se lidem mnohdy dělá vyrážka a jsou pro kůži škodlivé, na rozdíl od pravé přírodní henny.

Zdobení hennou se říká Mehndi nebo Mehendi. V indické tradici se používá při hinduistické svatbě nebo hinduistických festivalech, jako jsou Karva Chauth, Vat Purnima, Diwali, Bhai Dooj a Teej. Při hinduistických festivalech má mnoho žen aplikovanou hennu na svých rukou a nohou. Někdy dokonce i na zadní straně beder. I muži jsou někdy ozdobeni hennou. Ti ji mají povětšinou aplikovanou na pažích, nohou, zádech nebo hrudi. Mehndi aplikují i muslimové žijící na indickém subkontinentu. Většinou během svých festivalů, jako jsou Eid-ul-Fitr a Eid-ul-Adha.

Využívání Mehendi vzorů bylo zaznamenáno už v prvních rituálních hinduistických knihách. Myšlenka této tradice tkví v tom, že tomu, kdo je ozdoben při obřadech Mehendi vzory, by to mělo přinést štěstí. Při indických svatbách je Mehendi obřad jakýmsi předsvatebním rituálem, který se koná v předvečer svatby. Profesionální henna umělec (Mehendi designer) aplikuje vzory na nevěstiny ruce a nohy. Kolem malování hennou existuje mnoho pověr. Jednou z nich je, že když je na nevěstě stále vidět barva, neměla by dělat některé domácí práce. Většina nevěst chce, aby jim tmavá barva vydržela co nejdéle, protože to znamená, že budou mít mnohem šťastnější manželství, a také, že budou mít dobré vztahy s tchyní.

Vzory Mehendi jsou často velice složité a komplikované. Obvykle jsou tvořeny tenkými čárami, slzami, květinami a krajkami. Některé vzory mají dokonce určitou formu symboliky. Například diamant znamená osvícení, půlměsíc znamená novorozené dítě, páv symbolizuje lásku, touhu a vášeň.

V dnešní době se ženy zdobí Mehendi designem nejen při zvláštních příležitostech, ale také na večírky nebo jen tak do práce. V moderní době, a to i vzhledem k omezenému množství tradičních indických Mehendi umělců, kupují lidé obvykle hennu v kornoutcích, které jsou okamžitě připraveny k použití. Ty se dají bez problému koupit i u nás (viz výše).  Nicméně ve venkovských oblastech Indie si tuto pastu vyrábějí ženy samy pomocí rozdrcení listů henny s přídavkem oleje. Tato směs dokonce dosahuje mnohem tmavší barvy, než profesionálně připravená henna v kornoutcích.

Termín „tetování hennou“ je pouze metaforický, protože skutečná tetování jsou trvalá chirurgickým vložením pigmentů do kůže. Na rozdíl od toho přírodní pigmenty henny spočívají na povrchu kůže a do několika dnů se smyjí.

Aplikace henny je jednoduchá. Může to trochu připomínat zdobení perníčků. Po nanesení vzoru na kůži se nechá cca 15 minut zaschnout. Potom, co vyschne, se sloupe (oddrolí) a na kůži zůstane barevný pigment. Nejprve může být do žluta, ale později, cca do druhého dne, ztmavne na hnědo. Já jsem si teď naposledy začala kupovat barvu z ebay, na které jsou namalované chilli papričky (ne, nejsou v ní obsažené, jen jsou na obalu namalované) a ta je hodně hezky tmavě hnědá okamžitě po nanesení. Je to asi nejtmavší henna, s kterou jsem zatím kreslila. Akorát kresba s ní vydrží o něco kratší dobu.

V některých oblastech Indie se používá místo henny červené barvivo Alta, Alata nebo Mahur. Tím se podobně jako hennou v některých oblastech, například v Bengálsku, maluje na nohy nevěst.

Přestože se jedná o indickou tradici, je stále populární po celém světě a lze ji poměrně často vidět i na celebritách. Mezi ně patří například Gwen Stefani, Liv Tyler nebo Madonna.

Henna má několik výhod. Působí jako opalovací krém. Takže když jste celý den na slunci, máte jistotu, že v místě malby je vaše pokožka chráněna. Další výhodou je, že s malováním na své tělo můžete experimentovat, jak chcete, protože při aplikaci henny neucítíte žádnou bolest a nezůstanou vám na kůži ani trvalé malůvky.


Co je černá henna?
Kvůli touze po černém tetování přidávají někteří lidé do henny syntetické barvivo p-fenylendiamin (PPD). Tím dosáhnou černé barvy. PPD ale může na rozdíl od přírodní henny způsobit závažné alergické reakce. Není ani divu, že v roce 2006 byl American Contact Dermatitis Society označen alergenem roku.

Jak jsem se k Mehendi dostala?

Tohle je takový zvláštní příběh… před cca 2 roky jsem byla na jednom asijském festivalu a tam malování hennou bylo. Respektive, za poplatek jste si mohli nechat namalovat obrázek, ale poměrně dost maličký. Dlouho jsme vybírala a nakonec si jeden nechala nakreslit. Slečna řekla, že mi namaluje jen část. Pak mi za poměrně dost peněz namalovala opravdu malou část obrázku a ještě k tomu to vypadalo jinak, než předloha. Když jsem jí pozorovala, věděla jsem, že to na 100% dokážu lépe. Ihned jsem začala zjišťovat, kde hennu seženu. Koupila jsem si ji a kreslila. Hned jsem zkusila něco složitějšího a povedlo se mi to… A tak jsem začala kreslit dál a dál. Na rukou i nohou jsem si vytvářela občas i docela velké obrazce.

Následně jsem kreslila několika známým. Nejdřív mi moc nešlo, kreslit na cizí tělo, ale nakonec jsem se to rychle naučila. V květnu 2017 jsem poprvé sama kreslila na festivalu Asie vzdálená a blízká (necelý rok po té, co jsem s tím začala), ještě spolu s kamarádkou, která studuje Indologii a brzy se s hennou také naučila zacházet. Přichystaly jsem si mnoho předloh a kreslili jsme lidem i poměrně složité obrázky. od 11 do 21 večer jsme se nezastavily. Fronta byla dlouhá a jakoby neubývala. Od té doby jsem už malovala na několika akcích a vždy je o hennu zájem. Často si ji nechávají malovat i děti.

Pomalovala jsme už stovky dospěláků i dětí – od předškoláků až po seniory. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by henna někomu na kůži vadila. Samozřejmě totiž používám jedině 100% přírodní hnědou/červenou. Od té doby stále maluji a maluji a zkouším henny od různých výrobců. A zkouším složitější a složitější a neustále nové motivy.

Nejlepší je, malovat si hennu samozřejmě na jaře či v létě, kdy je nejvíc vidět. V zimě ji většinou zakryjete a není to skoro na nic.

Pokud máte nějaké otázky, neváhejte se zeptat dole v komentářích 🙂

6 Replies to “Mehendi design aneb moje malování hennou – Co je henna? Kde ji koupit? Jak ji používat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *