Národní muzeum – Znovuotevřená historická budova bez exponátů

Národní muzeum v Praze bylo znovu otevřeno na konci roku 2018. My, kterým se nechtěla stát v největší zimě obří fronta, když byl do konce roku vstup zdarma, jsme se rozhodli prohlédnout si zrekonstruovanou historickou budovu za plné vstupné. To je nyní o dost vyšší, než si pamatuji, když jsme tam byla naposledy – 250 Kč. Ale za prohlídku obří budovy si řeknete, že je to OK. Vždyť tam strávíte klidně půl dne… teda až budou opět všechny exponáty na svém místě.

Po letech do Národního muzea

V neděli jsme se vydali konečně do muzea poté, co jsme v únoru zjistili, že ho opět na celý měsíc zavřeli. Za dva dospělé jsme zaplatili 500 Kč. Chvíli jsme ale přemýšleli, že bychom si zkusili koupit rodinné vstupné za 420 a ušetřili. Nakonec jsme ale koupili plné… Kdo ví, zda by nám to prošlo… chyběly nám do počtu 1 až 3 děti.

V tomto muzeu jsem byla naposledy jako malá, a tak jsme se vrátila do dětských let a zavzpomínala na školní exkurze. Prostory muzea mě uchvátily jako vždy. Malby na stěnách a na stropech jsou skvosty.

Všechny dveře zavřené

Nějak jsme si ale na internetu nepřečetli, že jsou všechny expozice v muzeu stále zavřené… i po tolika letech, co nebylo přístupné. A já si říkala, kam zmizela mamutí hlava, obří kostra velryby a další exponáty. Až další den po návštěvě jsem si přečetla na webu: „V Historické budově nejsou zpřístupněny žádné přírodovědecké ani historické expozice. Expozice budou pro návštěvníky postupně otevírány na konci roku 2019 a v roce 2020.“ To mě docela zklamalo. Hned mi samozřejmě prolétlo hlavou, proč ho tedy otevírali po několika letech teď, když tam nic není…

Později mě napadlo, že jsou některé expozice třeba v Nové budově NM, ale poté, co jsem googlila na internetu, jsme zjistila, že tomu nic nenasvědčuje. Takže plnohodnotné muzeum s velkolepými sbírkami toho, co tam opravdu chcete vidět, najdete až za rok nebo dva.

Kopule s výhledem na Václavák

Také jsme se chtěli podívat do kopule, která je nově zpřístupněná, ale v 16 hodin, dvě hodiny před zavíračkou muzea, už nebyla žádná volná místa. Doufám tedy, že se dá vstupenka do kopule koupit zvlášť… a tak si jí zřejmě prostě koupíme jindy a pokocháme se výhledem příště. Snad bude stát za to. Pokud se koupit nedá, dáme si příště výhled za 350.

Co v muzeu uvidíme?

A co jsme tedy nakonec ve znovuotevřeném avšak takřka prázdném muzeu viděli? Zpřístupněný je Panteon včetně ochozu (to je ta velká místnost plná bust). Na kopuli už jsme se nedostali, jak jsem psala výše. Dále jsme si prošli menší Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu a nakonec na hodinku zakotvili na výstavě 2 × 100, kde se nachází dle slov na webu muzea „200 z nejvýznamnějších a nejzajímavějších sbírkových předmětů“. Tato výstava má prý ukázat nejen to nejvzácnější ze sbírek Národního muzea, ale i předměty veřejnosti zcela neznámé, dosud nikdy nevystavené či nově restaurované.

Nakonec nám necelé dvě hodinky v muzeu na tohle všechno stačily, u toho jsme se ještě stihli vyfotit, Panteon projít třikrát dokola… a pokochat se místo výhledu kopule alespoň pohledy z oken o patro níž.

Aby to nevypadalo celé jako kritika, nutno říct, že na výstavě 2 × 100 bylo opravdu mnoho zajímavých předmětů. I když jaksi nahňácaných na sobě. Ale naštěstí v muzeu bylo poměrně málo lidí. Všichni zřejmě chodili jen do kopule, takže jsme si prohlídku užili bez cpanic a mačkanic. Bylo fajn být po letech zase v té krásné budově. Pokochat se schodištěm a malbami… připadat si jako v královském paláci.

I Československá výstava měla něco do sebe, i když jsme ji prošli během pár chvil. Nejvíc mě v ní zaujalo množství předmětů z domácnosti, které si ještě pamatuji z dětství – fén, vysavač, mini přehrávač na kazety, umělohmotný košík na ovoce atd.

Doporučení na závěr

Pokud si však chcete muzeum užít se vším všudy, doporučuji počkat si ještě rok, dokud se zase neotevřou expozice… Takhle jsou všechny dveře v patrech zavřené… ty otevřené vedou k výtahům. Anebo si koupit jen vstupenku do kopule (na pokladně nám bylo řečeno, že to jde, i když na webu muzea jsem o tom nic nenašla, takže kdo ví)… ale nejlépe dopoledne, abyste se tam dostali ještě ten den.

Outfit v rámci barterové spolupráce: Šasty: Sqvele, kožená kabelka: Emotys, boty: Butosklep

3 Replies to “Národní muzeum – Znovuotevřená historická budova bez exponátů

  1. Je celkom zaujímavý prístup sprístupniť múzeum bez expozícií, o tom som ešte nepočul 🙂 Nuž tak nabudúce si dáš výlet aj s nimi 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *